İK Politikamız

“Önce İnsan” İlkesi  doğrultusunda amacımız; Buzçelik ailesi olarak hep birlikte büyük başarıların altına imzamızı atmak ve şirketimizle birlikte yükselmektir. Eğitim düzeyi yüksek, yeniliğe ve değişime açık, girişimcilik yeteneğine sahip, dinamik, kendisini ve işini geliştirme potansiyeli olan, takım çalışması yapabilen, şirket değerlerini benimseyip sahip çıkacak kişilerle çalışırız.

Buzçelik Group Şirketlerinde Çalışmak

Buzçelik olarak çalışanlarımızı; gelişim ve yenilik konularında yüreklendirip yeteneklerini zenginleştirerek mükemmel organizasyon yapısına ulaşmayı hedefleriz.

Bu noktada yaklaşımımız;

  • İşe alım sürecinde; uygun pozisyon ve doğru aday arasındaki mükemmel eşleşmeyi sağlamak,
  • Çalışanını koruyan ve kollayan yönetim anlayışını benimsemek,
  • Sürekli öğrenim ve kişisel gelişimin desteklendiği, spesifik olarak pozisyon ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak eğitim ve gelişim  imkanları sunmak,
  • Fikirlerin özgürce ifade edilebildiği bir ortam oluşturmak,
  • Rekabetçi ödüllendirme yaklaşımını benimsemek,
  • Departmanlar ve şirketler arası terfi ve  transfer imkanlarını sunmak,
  •  Açık ve güvenilir ilişkiler üzerine kurulu çalışma ortamına sahip olmaktır.

İş Başvuruları

Aday başvurular; İşkur, Sim, Elemanonline ve Buzçelik web sitesi üzerinden uygun pozisyonlar için değerlendirilmektedir. Bütün başvurular veritabanımızda altı (6) ay süre ile saklanmaktadır. İnsan Kaynakları Departmanı ve ilgili Departman Müdürleri tarafından; nitelik, deneyim ve beklentilerimize uygun olan adaylar ile iletişime geçilerek; Psikoteknik testler(kişilik testi, yabancı dil testi), Mülakat, Geçmiş işler ve referans araştırması yapılarak uygun olan adaylara iş teklifinde bulunulur. Teklif kabulünün ardından işe alım süreci tamamlanır.